RAS EL HANOUT – MAROKAŃSKA KRÓLOWA PRZYPRAW. RAS EL HANOUT – QUEEN OF THE SPICES.

September 9, 2017

Ta mieszanka przypraw w starszych czasach zawierała aż 30 różnych składników. W Maroku istnieją klienci, którzy mogą zamówić nawet swoje specjalne spersonalizowane mieszanki z ekstra dodatkami, np. haszyszem, czy muchą hiszpańską – traktowaną jako afrodyzjak. W sklepikach handlarze sprzedają zazwyczaj mieszankę 20 składników.

Poniższy Ras el Hanout możecie sobie przygotować w domu sami (takie przyprawy są dostępne w Europie i super się ta przyprawa sprawdza), jednak nie będzie on zawierał tradycyjnej lawendy, długiej papryki, pieprzu ceubaba i płatków róży.

Ras el Hanout przypomina nieco curry, smak jest dość intensywny, szczególnie w Maroku przed świętem Eid (gdzie poświęca się baranka dla Boga) click here, wszystkie przyprawy są bardzo świeże i niezwykle intensywne. Przyprawą można posmarować kurczaka, można ją dodać do kaszy lub kuskusa, dodać do tajina, do jagnięciny, baraniny click here, drobiu. Zaledwie pół łyżeczki wzmocni smak danych potraw.

Ras el Hanout jest przyprawą luksusową, królową przypraw, znajdziemy ją w każdej marokańskiej kuchni. W Europie, np. w UK, czy Niemczech warto popytać w sklepach z żywnością halal, w tureckich, marokańskich czy indyjskich sklepikach. Na pewno będzie można tą przyprawę gdzieś kupić. Nie jest tania, jednak warto dla walorów smakowych oraz nie trzeba jej dużo użyć, aby wydobyć genialny smak potrawy.

Proporcje: na 1,5 kilograma mięsa dodajemy 1 płaską łyżkę przyprawy.

Przechowywanie: własnej roboty,  szczelnie zamknięta może przeleżeć miesiąc.

Jak zrobić samodzielnie Ras el Hanout?

Składniki:

1 łyżeczka mielonego kminku

1 łyżeczka mielonego imbiru

1 łyzeczka kurkumy

1 łyżeczka soli

¾ łyżeczki mielonego cynamonu

¾ łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu

½ łyżeczki mielonego białego pieprzu

½ łyżeczki mielonych nasion kolendry

½ łyżeczki cayenne

½ łyżeczki ziela angielskiego

½ łyżeczki gałki muszkatołowej

½ łyżeczki mielonych goździków.

Marynata: Na 1,5 kg mięsa dodajemy 1 łyżkę stołowa Ras el Hanout. Przyprawę połączmy z oliwą z oliwek (1 łyżka) i zamarynujmy mięso. W lodówce powinno być co najmniej 2 godziny, choć najlepiej zostawić przez noc. Życzę smacznego, pozdrawiam i jak to mówił dziadek Władek:”oby nam się” hehe 😉

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Translate