HENNA – TYMCZASOWY TATUAŻ ? HENNA – TEMPORARY TATTOO ?

June 16, 2017

Pierwszy tatuaż z henny zrobiłam sobie chyba z osiem lat temu, kiedy pierwszy raz przyjechałam do Maroka w odwiedziny do mojego obecnego męża? Na słynnym targowisku w Marakeszu Jemaa El Fna (tu artykuł o tym super mieście: click here ) siedziała babka i robiła takie tatuaże. Teraz, po latach wiem (a szczególnie po 2 latach mieszkania w Maroku), że nie była to naturalna henna, ponieważ tatuaż był czarny, a powinien być czerwony..O tym za chwilę?  Ostatnio tatuaż tymczasowy zrobiłam sobie około miesiąca temu z okazji wesela siostry męża. No to do brzegu hehe Zaczynamy;)

 

Henna znana jest od dawien dawna. Już w starożytnym Egipcie używano jej do np. farbowania włosów i właśnie barwienia ciała.

Co to jest henna? Henna to nic innego jak roślina – lawsonia inermis. Z jej wysuszonych liści sporządza się pastę, która nakłada się na włosy (jeśli chcemy sobie pofarbować na ciemny brąz, czarny lub czerwony/pomarańczowy/ burgund) lub na wybrane części ciała (w celu zrobienia tatuażu tymczasowego). Dziś będę pisać o tatuażach, ponieważ zauważyłam, iż powstają nawet specjalne salony, które zajmują się nakładaniem henny (w UK czy USA).

Gdzie używa się tego proszku? Tradycyjnie henny używa się W Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji, w Indiach. Obecnie z henną spotkamy się już wszędzie. Poza wyżej wymienionymi terenami, w Europie czy USA używana jest do celów ozdobnych.

No właśnie, po co w ogóle nakładać hennę? W rejonach, o których wspomniałam jest to tradycja od wieków, kobiety zbierają się i tatuują ową pastą. Jest to tzw. body art. Trzeba mieć wyobraźnie i talent, aby taki tatuaż wykonać, albo po prostu kupić sobie szablon i spróbować swoich sił jako artysta ??

Henna nakładana jest w czasach wesela, radości , świąt, a także na szczęście, przed i podczas ceremonii ślubnej oraz jako symbol błogosławieństwa.

Uwaga na podróbki! Prawdziwa henna to zielony proszek, którego składnik stanowi 100% lawsonia inermis (proszę sprawdzać ma opakowaniu). Nie ma czegoś takiego jak kolorowa henna, czarna czy biała. Henna to suszone liście, które zostają sproszkowane i z dodatkiem wody (czasem cytryny, cukru, herbaty) zostają zamienione w pastę. Taka pasta musi “odpocząć” około 30 godzin, żeby dać lepszy efekt.

Jak powinna wyglądać henna? Jak się ją nakłada? Pasta ma kolor ciemno zielony, brązowy. Posiada specyficzny zapach, który towarzyszy nam aż do czasu, kiedy henna zniknie. Nakłada się ją (w zależności od kraju) strzykawką lub tubką. W Maroku używa się strzykawki. Dobrze jest zrobić test na skórze 24 godziny przed nałożeniem na większe powierzchnie ciała, aby mieć pewność, iż nie mamy alergii itp.

Cena. A to różnie, ponieważ jaki duży tatuaż, na jakiej powierzchni czy części ciała. Powiedzmy za mały wzorek na ręce około 5 EURO, za ręce i stopy 10-20 EURO. Pamiętajmy, że we większych miastach mogą zedrzeć więcej..

Czy nakładanie henny boli? Nie, ale… No właśnie. Do pasty dodane jest coś (słyszałam, że alkohol, choć przecież w Maroku jest zakazany przez religię, a przecież algul przenika przez skórę..hmmm), co piecze jak 150 hehe Na początku jest super i się tego nie czuje, ale po kilku minutach zaczyna się pieczenie ? Można przeżyć zgodnie z powiedzeniem: chcesz być piękna, musisz cierpieć???

 

Ile trwa nakładanie henny? Zależy jaki tatuaż, wzór i jaką powierzchnię ciała pokrywamy. Ja Wam pokaże na zdjęciach. Mój -dłonie, stopy – około 45 minut do godziny. Nie można się ruszać. Henna musi wyschnąć na skórze. Tak się czeka mniej więcej 2 godziny, nie ma, że boli hehe ☺️

Jaki kolor ma henna na skórze? Zależy od koloru skory. Zaczyna się od ciemnej pasty. Kiedy wszystko dobrze się podsuszy i henna zacznie farbować skórę, po usunięciu henny będzie kolor czerwony. Henna ma to do siebie, iż się utlenia. Po 12 godzinach kolor ciemnieje – u mnie był kolor ciemno czerwony, a po 36 osiąga już taki kolor, który się utrzyma przez około 2 tygodnie (u mnie brązowy). Na ciemniejszej skórze henna może przybierać ciemniejsze odcienie do czarnego włącznie.

Co można zrobić, aby wzmocnić kolor henny?Po nałożeniu i wysuszeniu pasty, nakłada się miksturę zrobioną z mocnej kawy (rozpuszczalnej) z cukrem. Nakłada się chusteczką lub płatkiem bawełnianym. Chodzi o to, że henna zaczyna wysychać i odpadać od skóry. Jeśli położy się owy płyn na wysuszoną hennę, przyklei się ona do skóry i nie będzie się kruszyć, a także puści więcej koloru.

Jak usuwamy wysuszoną hennę ze skóry? Jeśli nie użyliśmy tego płynu z cukrem, to taką hennę jest bardzo łatwo usunąć. Sama odleci lub można ją strzepnąć. Natomiast, jeśli użyliśmy utrwalacza w postaci kawy, wówczas należy miejsca z henną namoczyć (pozwolić, aby woda wsiąkła) i delikatnie usunąć nie używając środków chemicznych, mydła.

                              

Jak chronić i pielęgnować tatuaż z henny? Smarujemy oliwą z oliwek co najmniej 2 x dziennie oraz hehe należy unikać obowiązków domowych (pranie, mycie naczyń itp.). Zawsze można powiedzieć mężowi czy facetowi, że przecież trzeba pięknie wyglądać na imprezie czy na weselu hehe ??

To chyba na tyle.. Aha, kobiety w Maroku czasami kładą hennę także na paznokcie stóp i rąk, ponieważ farbuje ona je na czerwono (taki naturalny lakier do paznokci). W Maroku kobiety robią sobie takie tatuaże z reguły przed ślubami (również kogoś z rodziny lub koleżanek), albo dla ozdoby. Jest to symbol piękna i kobiecości. Pamiętam jak przed ślubem siostry męża wszystkie kobity z najbliższej rodziny się zebrały i przyszła jedna artystka, która wszystkim tą hennę nakładała. Jest to wydarzenie społeczne, podczas którego pije się tradycyjną miętową herbatę, je ciastka, a co ważniejsze, omawia wydarzenia i planuje wesele. Pozdrawiam ze słonecznej Afryki i do następnego hehe ?☀️?

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Translate