Stan prawny: 2017-2018. Proszę dowiadywać się o wszelkich nowelizacjach na stronie Ambasady lub telefonicznie.
Krótkie wprowadzenie. Z mężem znamy się już 8 lat, a małżeństwem jesteśmy od prawie 4. Przez 2 i pół roku mieszkaliśmy razem w Maroku. Do tej pory mąż znał moją mamę, rodzinę i znajomych tylko ze Skypa lub zdjęć. Nadszedł więc czas, aby to zmienić i poznać moją familę, Polskę oraz moją kulturę i nasze obyczaje hehe ?
No, ale do brzegu:)
Myśleliśmy już o wizie od jakiegoś czasu. Moja mama bardzo chciała poznać zięcia i poczęstować Go naszą tradycyjną kuchnią hehe Oczywiście wieprzowina została zamieniona na wołowinę, kurczaka i indyka? Postanowiliśmy wprowadzić nasz plan w życie..
No to o co chodzi z tą wizą? Po pierwsze sa 2 rodzaje wiz: krajowa oraz Schengen. O wizę krajową występujemy, jeśli chcemy zostać w Polsce dłużej niż 3 miesiące, mamy w planie pracę lub studia. Nie jest tak prosto tą wizę otrzymać. Istnieją inne przesłanki, aczkolwiek odsyłam na strone Ambasady Polskiej w Rabacie. My byliśmy zainteresowani wizą Schengen, ponieważ chcieliśmy pojechać w odwiedziny do rodziny. Można sie także starac o tą wizę, gdy chcemy pojechać do Polski w sprawach służbowych, czy turystycznie. Wiza ta nie przekracza terminu 90 dni. Co ciekawe, jeśli staramy sie o wizę Schengen do Polski, należy wprowadzić w formularzu termin, na który tą wizę chcemy otrzymać. Nie znaczy to, że otrzymamy 3 miesiące. Może to być tydzień, dwa.. Zależy od tego, na ile chcemy pojechać i jak mamy wykupiony hotel, bilet, na ile mamy zwolnienie z pracy itp.. No, ale po kolei.. Bardzo ważne jest, aby wszystko było zgodnie z prawem, my skompletowaliśmy wszystkie niezbędne dokumenty podane na stronie Ambasady. Jak mieliśmy jakieś wątpliwości lub nie byliśmy czegoś pewni, wówczas zrobiłam sobie listę z pytaniami i zadzwoniłam do Ambasady w godzinach urzędowania podanych na stronie i dostałam wyczerpująca odpowiedz. Polecam dopytać się przed złożeniem dokumentow, ponieważ to może zadecydować o kolejach naszej wizy. Gdy staracie się z mężem o wizę, potraktujecie sprawę poważnie. Jeśli nie macie pewnych dokumentów lub nie spełniacie warunków (np. finansowych, nie ma odprowadzanych podatków itp..), nie polecam składać wniosku o wizę, ponieważ prawdopodobnie wniosek zostanie odrzucony lub w ogóle nie będzie rozpatrzony z powodów braków formalnych. Nie piszę tego, żeby kogos zdołować, tylko chce Wam zaoszczędzić nerwów, zawodu i niepotrzebnych wydatków. Jeśli zdecydujecie się, że chcecie wizę Schengen, przygotujcie się dobrze do tego procesu. To nie są śmiechy chichy. To jest Polska Ambasada w afrykańskim kraju. Potraktujecie to poważnie.
Co to jest ta wiza Schengen i jakie państwa należą do tej strefy?
Z wizą Schengen możesz np. kupić bilet na samolot do Polski, który leci przez kraje Schengen (czasem ciężko znaleźć tańszy bilet na samolot bezpośrednio do naszego kraju; my lecieliśmy z Marrakeszu do Krakowa z Ryanair), może podczas pobytu w Pl będziecie chcieli wpaść do innego kraju na chwilę (należy pamiętać o ograniczeniach czasowych). Strefa Schengen nie pokrywa się z terytorium Unii Europejskiej.
Do strefy Schengen należą: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, a także Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria (te ostatnie cztery państwa obszaru Schengen nie należą do UE).
Do strefy Schengen nie należą Cypr, Bułgaria, Irlandia, Rumunia, Wielka Brytania oraz Chorwacja.
Strona Ambasady Polskiej w Rabacie, link do wiz i potrzebnych info i dokumentów:
http://www.rabat.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/
E-mail do Ambasady: rabat.konsulat@msz.gov.pl . Osobiście polecam zadzwonić i zapytać się czy mamy wszystkie dokumenty itp.
Jakie dokumenty należy złożyć starając się o wizę Schengen do Polski dla męża Marokańczyka? Skopiowałam ze stronki, a zaraz obok na zdjęciu pokażę Wam moją listę dokumentów z notatnika 😉
„- paszport, którego ważność przekracza o co najmniej 3 miesiące datę ważności wizy, której dotyczy wniosek,
– dowód tożsamości,
– potwierdzenie rezerwacji biletu powrotnego z ustalonymi datami,
– rezerwację hotelu,
– świadectwo zatrudnienia,
– wyciągi z konta (3 ostatnie miesiące),
– 2 aktualne zdjęcia (3,5 x 4,5 cm) przedstawiające osobę w pozycji frontalnej, na jednolitym, jasnym tle
– wniosek o wydanie wizy – wydrukowany po wypełnieniu w systemie e-konsulat,
– ubezpieczenie społeczne,
– ubezpieczenie podróżne (AXA ,Mondial Assistance, ISSAF etc.),
N.B.
Począwszy od 1-szego lutego 2009, dla ubiegających się o wizę Schengen wprowadzono obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, które musi zawierać następujące pozycje :
ubezpieczenie ma pokrywać wydatki związane z:
– transportem medycznym (karetką pogotowia ratunkowego, samolotem sanitarnym),
– potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłego leczenia szpitalnego za granicą o minimalnej kwocie ubezpieczenia 30.000 euro,
– przewiezieniem ubezpieczonego do Maroka.
Prosimy również o dostarczenie następujących dokumentów, w zależności od rodzaju wizy:
pracownicy: świadectwo zatrudnienia, zaświadczenie o urlopie i potwierdzona fotokopia wykazu płaconych składek na ubezpieczenie rodzinne oraz zaświadczenie o odprowadzanych do ZUS (ubezpieczalni) składakach z ostatniego miesiąca;
uczniowie i studenci: zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły;
urzędnicy: decyzja o urlopie;
sportowcy: zaświadczenie od marokańskiej organizacji sportowej oraz zaproszenie polskiej federacji sportu;
handlowcy i osoby wykonujące wolne zawody: potwierdzoną fotokopię wpisu do rejestru handlowego oraz karty zawodowej;
osoby zaproszone : oryginalny dokument zaproszenia zarejestrowany w polskim urzędzie wojewódzkim;
przedsiębiorcy i handlowcy posiadający lub poszukujący partnerów gospodarczych : zaproszenie od polskiego przedsiębiorstwa i zlecenie podróży służbowej.
Osoby podróżujące samochodem : dowód rejestracyjny oraz Zieloną Kartę (Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy) wraz z fotokopią.
Prosimy o przedłożenie wszystkich dokumentów we francuskiej wersji językowej wraz z fotokopiami.
Niekompletna dokumentacja zostanie odrzucona.”
Ile trzeba zapłacić za wizę? Jeśli jesteście małżeństwem – nic;) W innych przypadkach około 700 DH.
Czy składać jakieś dodatkowe dokumenty? Tak. Szczegółnie akt ślubu. Najlepiej umiejscowiony w Polsce. Mam tu na myśli, iż my braliśmy ślub w Maroku. Dokument był po arabsku. W Maroku przetłumaczyłam go na angielski, a następnie w Polsce na polski i z tymi wszystkimi dokumentami poszłam do USC, gdzie ślub został umiejscowiony w Polsce, wpisany do systemu i otrzymałam certyfikat ślubu po polsku. Trochę ten proces trwał, jednak jeśli staracie się o wizę, to polecam mieć polski akt ślubu. Dodatkowo złożyliśmy dokument, iz mąż jest właścicielem nieruchomości w Maroku.
W jakim języku powinny być dokumenty? Najlepiej polski hehe Akt ślubu po polsku (tłumaczony oczywiście przez tłumacza przysięgłego). Reszta dokumentów powinna być w języku francuskim. Jeśli tłumaczymy z arabskiego na francuski, to zawsze u tłumacza przysięgłego (bierze około 30 EUR za tłumaczenie 1 strony, jednak zależy jaki mamy dokument, ile stron, w jakim mieście itp..).
Ile musimy czekać na odpowiedz? 14 dni roboczych. Czasem może być wcześniej.
Otrzymaliśmy telefon od urzędnika, co dalej? Nasza odpowiedź była pozytywna i od razu zadzwoniłam do mamy, aby powiedzieć jej dobrą wiadomość. Oczywiście byliśmy z mężem bardzo happy, że zobaczymy mamę Dankę hehe Gratuluje z góry osobom, które również otrzymały taki telefon:) Może być tak, iż nasza wiza została odrzucona. Wówczas polecam dokładnie przestudiować jaki był powód i po prostu uzbroić się w cierpliwość i naprawić braki. Istnieje powszechna opinia, że jeśli pierwszy raz odrzucą nam wizę, potem możemy mieć problemy aby otrzymać następną, dlatego polecam naprawdę podejść do tego sumiennie, a na pewno wszystko będzie dobrze.
No Comments