ODWIEDZINY W POLSCE, CZYLI WIZA Z MAROKO DO POLSKI DLA MĘŻA ;) VISA SCHENGEN FOR MY HUSBAND FROM MOROCCO TO POLAND TO VISIT MY FAMILY ;)

February 15, 2018

Stan prawny: 2017-2018. Proszę dowiadywać się o wszelkich nowelizacjach na stronie Ambasady lub telefonicznie.

Krótkie wprowadzenie. Z mężem znamy się już 8 lat, a małżeństwem jesteśmy od prawie 4. Przez 2 i pół roku mieszkaliśmy razem w Maroku. Do tej pory mąż znał moją mamę, rodzinę i znajomych tylko ze Skypa lub zdjęć. Nadszedł więc czas, aby to zmienić i poznać moją familę, Polskę oraz moją kulturę i nasze obyczaje hehe ?

No, ale do brzegu:)

Myśleliśmy już o wizie od jakiegoś czasu. Moja mama bardzo chciała poznać zięcia i poczęstować Go naszą tradycyjną kuchnią hehe Oczywiście wieprzowina została zamieniona na wołowinę, kurczaka i indyka? Postanowiliśmy wprowadzić nasz plan w życie..

No to o co chodzi z tą wizą? Po pierwsze sa 2 rodzaje wiz: krajowa oraz Schengen. O wizę krajową występujemy, jeśli chcemy zostać w Polsce dłużej niż 3 miesiące, mamy w planie pracę lub studia. Nie jest tak prosto tą wizę otrzymać. Istnieją inne przesłanki, aczkolwiek odsyłam na strone Ambasady Polskiej w Rabacie. My byliśmy zainteresowani wizą Schengen, ponieważ chcieliśmy pojechać w odwiedziny do rodziny. Można sie także starac o tą wizę, gdy chcemy pojechać do Polski w sprawach służbowych, czy turystycznie. Wiza ta nie przekracza terminu 90 dni. Co ciekawe, jeśli staramy sie o wizę Schengen do Polski, należy wprowadzić w formularzu termin, na który tą wizę chcemy otrzymać. Nie znaczy to, że otrzymamy 3 miesiące. Może to być tydzień, dwa.. Zależy od tego, na ile chcemy pojechać i jak mamy wykupiony hotel, bilet, na ile mamy zwolnienie z pracy itp.. No, ale po kolei.. Bardzo ważne jest, aby wszystko było zgodnie z prawem, my skompletowaliśmy wszystkie niezbędne dokumenty podane na stronie Ambasady. Jak mieliśmy jakieś wątpliwości lub nie byliśmy czegoś pewni, wówczas zrobiłam sobie listę z pytaniami i zadzwoniłam do Ambasady w godzinach urzędowania podanych na stronie i dostałam wyczerpująca odpowiedz. Polecam dopytać się przed złożeniem dokumentow, ponieważ to może zadecydować o kolejach naszej wizy. Gdy staracie się z mężem o wizę, potraktujecie sprawę poważnie. Jeśli nie macie pewnych dokumentów lub nie spełniacie warunków (np. finansowych, nie ma odprowadzanych podatków itp..), nie polecam składać wniosku o wizę, ponieważ prawdopodobnie wniosek zostanie odrzucony lub w ogóle nie będzie rozpatrzony z powodów braków formalnych. Nie piszę tego, żeby kogos zdołować, tylko chce Wam zaoszczędzić nerwów, zawodu i niepotrzebnych wydatków. Jeśli zdecydujecie się, że chcecie wizę Schengen, przygotujcie się dobrze do tego procesu. To nie są śmiechy chichy. To jest Polska Ambasada w afrykańskim kraju. Potraktujecie to poważnie.

Co to jest ta wiza Schengen i jakie państwa należą do tej strefy?

Z wizą Schengen możesz np. kupić bilet na samolot do Polski, który leci przez kraje Schengen (czasem ciężko znaleźć tańszy bilet na samolot bezpośrednio do naszego kraju; my lecieliśmy z Marrakeszu do Krakowa z Ryanair), może podczas pobytu w Pl będziecie chcieli wpaść do innego kraju na chwilę (należy pamiętać o ograniczeniach czasowych). Strefa Schengen nie pokrywa się z terytorium Unii Europejskiej.

Do strefy Schengen należą: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, a także Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria (te ostatnie cztery państwa obszaru Schengen nie należą do UE).

Do strefy Schengen nie należą Cypr, Bułgaria, Irlandia, Rumunia, Wielka Brytania oraz Chorwacja.

 

Strona Ambasady Polskiej w Rabacie, link do wiz i potrzebnych info i dokumentów:

http://www.rabat.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/

E-mail do Ambasady: rabat.konsulat@msz.gov.pl . Osobiście polecam zadzwonić i zapytać się czy mamy wszystkie dokumenty itp.

Jakie dokumenty należy złożyć starając się o wizę Schengen do Polski dla męża Marokańczyka? Skopiowałam ze stronki, a zaraz obok na zdjęciu pokażę Wam moją listę dokumentów z notatnika 😉

„- paszport, którego ważność przekracza o co najmniej 3 miesiące datę ważności wizy, której dotyczy wniosek,

– dowód tożsamości,

– potwierdzenie rezerwacji biletu powrotnego z ustalonymi datami,

– rezerwację hotelu,

– świadectwo zatrudnienia,

– wyciągi z konta (3 ostatnie miesiące),

– 2 aktualne zdjęcia (3,5 x 4,5 cm) przedstawiające osobę w pozycji frontalnej, na jednolitym, jasnym tle

– wniosek o wydanie wizy – wydrukowany po wypełnieniu w systemie e-konsulat,

– ubezpieczenie społeczne,

– ubezpieczenie podróżne (AXA ,Mondial Assistance, ISSAF etc.),

N.B.

Począwszy od 1-szego lutego 2009, dla ubiegających się o wizę Schengen wprowadzono obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, które musi zawierać następujące pozycje :

ubezpieczenie ma pokrywać wydatki związane z:

– transportem medycznym (karetką pogotowia ratunkowego, samolotem sanitarnym),

– potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłego leczenia szpitalnego za granicą  o minimalnej kwocie ubezpieczenia 30.000 euro,

– przewiezieniem ubezpieczonego do Maroka.

Prosimy również o dostarczenie następujących dokumentów, w zależności od rodzaju wizy:

pracownicy: świadectwo zatrudnienia, zaświadczenie o urlopie i potwierdzona fotokopia wykazu płaconych składek na ubezpieczenie rodzinne oraz zaświadczenie o odprowadzanych do ZUS (ubezpieczalni) składakach z ostatniego miesiąca;

uczniowie i studenci: zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły;

urzędnicy: decyzja o urlopie;

sportowcy: zaświadczenie od marokańskiej organizacji sportowej oraz zaproszenie polskiej federacji sportu;

handlowcy i osoby wykonujące wolne zawody: potwierdzoną fotokopię wpisu do rejestru handlowego oraz karty zawodowej;

osoby zaproszone : oryginalny dokument zaproszenia zarejestrowany w polskim urzędzie wojewódzkim;

przedsiębiorcy i handlowcy posiadający lub poszukujący partnerów gospodarczych : zaproszenie od polskiego przedsiębiorstwa i zlecenie podróży służbowej.

Osoby podróżujące samochodem : dowód rejestracyjny oraz Zieloną Kartę (Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy) wraz z fotokopią.

Prosimy o przedłożenie wszystkich dokumentów we francuskiej wersji językowej wraz z fotokopiami.

Niekompletna dokumentacja zostanie odrzucona.”

 

Ile trzeba zapłacić za wizę? Jeśli jesteście małżeństwem – nic;) W innych przypadkach około 700 DH.

Czy składać jakieś dodatkowe dokumenty? Tak. Szczegółnie akt ślubu. Najlepiej umiejscowiony w Polsce. Mam tu na myśli, iż my braliśmy ślub w Maroku. Dokument był po arabsku. W Maroku przetłumaczyłam go na angielski, a następnie w Polsce na polski i z tymi wszystkimi dokumentami poszłam do USC, gdzie ślub został umiejscowiony w Polsce, wpisany do systemu i otrzymałam certyfikat ślubu po polsku. Trochę ten proces trwał, jednak jeśli staracie się o wizę, to polecam mieć polski akt ślubu. Dodatkowo złożyliśmy dokument, iz mąż jest właścicielem nieruchomości w Maroku.

W jakim języku powinny być dokumenty? Najlepiej polski hehe Akt ślubu po polsku (tłumaczony oczywiście przez tłumacza przysięgłego). Reszta dokumentów powinna być w języku francuskim. Jeśli tłumaczymy z arabskiego na francuski, to zawsze u tłumacza przysięgłego (bierze około 30 EUR za tłumaczenie 1 strony, jednak zależy jaki mamy dokument, ile stron, w jakim mieście itp..).

Ile musimy czekać na odpowiedz? 14 dni roboczych. Czasem może być wcześniej.

Otrzymaliśmy telefon od urzędnika, co dalej? Nasza odpowiedź była pozytywna i od razu zadzwoniłam do mamy, aby powiedzieć jej dobrą wiadomość. Oczywiście byliśmy z mężem bardzo happy, że zobaczymy mamę Dankę hehe Gratuluje z góry osobom, które również otrzymały taki telefon:) Może być tak, iż nasza wiza została odrzucona. Wówczas polecam dokładnie przestudiować jaki był powód i po prostu uzbroić się w cierpliwość i naprawić braki. Istnieje powszechna opinia, że jeśli pierwszy raz odrzucą nam wizę, potem możemy mieć problemy aby otrzymać następną, dlatego polecam naprawdę podejść do tego sumiennie, a na pewno wszystko będzie dobrze.

  

Po telefonie urzędnika bądź pozytywnym bądź negatywnym, trzeba pojechać w dany dzień (wizowy, znajdziecie na stronie lub możecie zapytać) i odebrać paszport oraz niektóre dokumenty. Ja aby mieć pewność wysłałam także e-maila do Ambasady (znajdziesz powyżej), aby umówić się po odbiór dokumentu i potwierdzić datę i czas. Z Safi do Rabatu jest spory kawałek drogi, około 340 km w jedną stronę. Niestety nie mieliśmy samochodu do dyspozycji, a korzystanie z miejskiego transportu w Maroku to nie lada wyzwanie.. Woleliśmy mieć pewność, że wszystko będzie zapięte na ostatni guzik i będzie git hehe Jak juz jesteśmy przy transporcie, polecam firmę autobusowa CTM. Są prawie zawsze na czas, jest klima, numerowane siedzenia, bez zbędnych przystanków, mają swój dworzec autobusowy). Jeśli już ktoś podróżował w Maroku autobusami, to wiecie o czym mówie hehe

Summa Summarum. Podsumowanie. Teraz jesteśmy właśnie z mężem w Polsce korzystając z wizy Schengen. Mąż jest bardzo zadowolony.  Fajnie było poznać mamę, familie, przyjaciół. Zobaczyć miejsca mojej młodości hehe, przybliżyć mężowi kulturę (koncerty, wyjścia do kina, imprezy, tradycyjne jedzonko, religię,  historię, muzea, pokazać piękne, zabytkowe Kościoły..). Moja mama przyjęła Go bardzo dobrze i jak na razie się dogadują hehe Chyba jednak nasza kultura jest bardziej otwarta na obcokrajowców (pomimo tego, co można znaleźć w internecie), ludzie są mili i nie spotkaliśmy się jeszcze z rasizmem. Mężowi Polska bardzo się podoba, dużo zieleni, organizacja, mała biurokracja hehe (wiem, co myślicie, ale spróbujcie coś załatwić w Afryce, powodzenia hehe), fajne domki, dużo pięknych, zabytkowych Kościołów, bogata historia, szczególnie wojenna, dużo promocji w sklepach hehe.. Gdziekolwiek idziemy coś załatwić wszyscy są sympatyczni i uśmiechnięci hehe Także jak na razie szafa gra, komoda tańczy? Do następnego? Postaram się teraz pisać bardziej regularnie, choć ciągle jesteśmy na urlopie hehe Jeśli macie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu na fanpagu na FB: Travel Cooking Agnes:) Oby nam się;)

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Translate